ניכוי מס במקור – הוראת ביצוע לשנת 2023

תאריך

האם התעדכנתם בהוראת הביצוע החדשה בנושא ניכוי מס במקור?

שנת המס 2023 כבר כאן והיא נפתחת בבשורה חשובה לכל הנישומים: כניסתה לתוקף של הוראת ביצוע חדשה של מס הכנסה להפקת אישור ניכוי מס במקור. מהי משמעות ההוראה וכיצד תוכלו להפיק ממנה את המיטב? מומחי משרד אלעד נעמן יועצים קראו כל מילה ומגישים לכם את עיקריה בקצרה.

בתחילת השנה נכנסה לתוקף הוראת הביצוע החדשה של מס הכנסה מס' 01/2023 להפקת אישור ניכוי מס במקור ואישורים לפי חוק עסקאות גופים ציבוריים, באמצעות מערכת מתקדמת המספקת מענה יעיל למדווחים. אבל רגע לפני שנצלול לעומק המערכת וליתרונותיה, בואו ניזכר מהו ניכוי מס במקור.

ניכוי מס במקור – כלי ליצירת הכנסות שוטפות למדינה

ניכוי מס במקור, נולד על מנת לצמצם מקרי אי-דיווח למס הכנסה, להילחם בהון השחור ולספק למדינה הכנסות שוטפות ממסים לאורך כל השנה. כל זאת, באמצעות גבייה של תשלומי מס באופן מידי בסמיכות לקבלת התשלום, בדומה למקדמות.

גובה הניכוי במקור מוגדר לכל ישות מדווחת (חברה בע"מ, עוסק מורשה, שותפויות, ארגונים ועוד) על ידי רשות המסים, על פי פרמטרים שונים כגון: גובה ההכנסות, הוותק ועוד.  נקבע לכם ניכוי מס בגובה 10%? לקוחותיכם נדרשים לנכות במקור 10% מכל תשלום שהם מעבירים אליכם ולהעבירו ישירות לרשות המסים. אמצעי זה מופעל גם בשוק ההון, עבור דיבידנדים ממכירת ניירות ערך ובמקרים מסוימים, גם בשוק הדיור, עבור הכנסות מדמי שכירות. עסקים קטנים במעמד עוסק פטור, בעלי מקצועות מסוימים ועסקים עם היסטוריית תשלומי מס תקינה, פטורים מניכוי מס במקור.

הבשורה לשנת 2023 – מערכת חדשה לניכוי מס במקור  

המערכת החדשה להפקת אישור ניכוי מס במקור ואישורים על ניהול פנקסי חשבונות לפי חוק עסקאות עם גופים ציבוריים, נוצרה כדי להקל על הקשיים בהפקת אישורים לשותפויות, במקרים בהם ההחזרה היא באמצעות שרשרת תאגידים. המערכת מאפשרת פילוחים וחתכים שונים ומציעה מספר חידושים:

  •  זיהוי והפקת אישור ע"פ מס' ישות: ניתן להזדהות במערכת לפי מספר ת"ז של כל אחד מבני הזוג, ללא תלות בתיק במע"מ או במס הכנסה.
  •  שינוי בסוגי התשלום: הוספת סוג תשלום "בנייה והובלה" ו"דמי שכירות". התשלום על "תוצרת חקלאית" נכלל באישור "שירותים ונכסים". 
  •  הפרדת אישור ניכוי מס במקור מאישור ניהול ספרים: המערכת מאפשרת הפקה של כל אישור בנפרד.
  •  אישור לעסקה ספציפית: ניתן להפיק במשרד השומה מספר אישורים לאותו נישום במקביל. אישור חדש לעסקה ספציפית אינו מבטל אישור קיים.

 

כך תפחיתו את גובה ניכוי המס במקור

ניתן לשנות את גובה הניכוי באמצעות פנייה מפורטת, מנומקת ומלווה באסמכתאות, אבל קחו בחשבון שייתכן שתוזמנו לדיון אצל רכז החוליה המרכזית במס הכנסה. באפשרותכם לערער על החלטה זו, אך עליכם להצטייד בנימוקים משכנעים התומכים בטענותיכם. אם אתם בעלי חברה זרה או תושבי חוץ (יחידים תושבי חוץ חסרי קוד ישות, חברות זרות ונאמנויות), המערכת החדשה לא תאפשר הפקת אישור ניכוי מס במקור ולכן יהיה עליכם לפנות לפקיד השומה.

חשוב להדגיש שנושא ניכוי מס במקור הינו מהותי ואי עמידה בכללים תחשוף אתכם לעיצומים כלכליים כבדים ולכן, אם ברצונכם להשפיע על גובה ניכוי המס במקור לעסק חדש, לערער על גובה הניכוי בעסק קיים, לקבל פטור, או שאתם רוצים להבין טוב יותר מהן המשמעויות של הוראת הביצוע החדשה של מס הכנסה על הפעילות העסקית שלכם, אל תצאו לדרך לבדכם.

 

קביעת גובה ניכוי מס במקור זה עניין למומחים

במשרד אלעד נעמן יועצים, בניהולו של אלעד נעמן – רו"ח, משפטן ויוצא רשות המסים שצמח במערכת, מכיר אותה מבפנים ומנהל קשרי עבודה פוריים עם מקבלי ההחלטות, תיהנו מייעוץ וליווי מקצועי בתחומי המיסוי הישראלי והבינלאומי, ממענה מקיף בנושא ניכוי מס במקור ובמגוון נושאים נוספים ומפתרונות מיסוי יצירתיים, בהתאמה אישית.

 

לפרטים נוספים ולתיאום פגישת ייעוץ, צרו קשר

 

מאמרים באותו נושא

דילוג לתוכן