תושב חוזר, תושב חוזר ותיק ועולה חדש – היבטי מיסוי

תאריך

רקע

מדינת ישראל מעניקה הטבות מס משמעותיות לתושב חוזר, תושב חוזר ותיק ועולה חדש.

הטבות המס נקבעו במסגרת תיקון 168 לפקודת מס הכנסה שנכנס לתוקף בתאריך ה-1.1.2007 ולמעשה הינו אחד מהתיקונים המשמעותיים והחשובים שנעשו בחקיקת המס בישראל בשנים האחרונות.
תיקון זה נועד לעודד עליית יהודים לישראל, החזרת הון אנושי איכותי לישראל, לעודד משקיעים בעלי פוטנציאל פיננסי להפוך את מדינת ישראל למרכז חייהם ולסייע בהקלה על ההתאקלמות הכלכלית של עולים חדשים ותושבים חוזרים.
התיקון כולל מספר הטבות מס ופטורים שנועדו להקל על המעבר הכלכלי ולאפשר להשתלב במשק הישראלי בצורה חלקה.

 

מיהו תושב חוזר, תושב חוזר ותיק או עולה חדש?

תושב חוזר הינו יחיד ששב והיה לתושב ישראל לאחר שהיה תושב חוץ משך שש שנים רצופות לפחות.

תושב חוזר ותיק הינו יחיד ששב והיה לתושב ישראל לאחר שהיה תושב חוץ במשך עשר שנים רצופות לפחות.
במהלך שנים 2007-2009 כתמריץ לישראלים לשעבר לשוב ארצה נקבעה הוראת שעה כי יחיד ששב והיה לתושב ישראל במהלך השנים הללו, ייחשב לתושב חוזר ותיק, אם היה תושב חוץ במשך חמש שנים רצופות לפחות, לפני חזרתו לישראל.

עולה חדש ייחשב ליחיד שעלה לישראל כתושב בפעם הראשונה.

 

הטבות המס – תושב חוזר ותיק ועולה חדש.

 • פטור ממס במשך עשר שנים, על הכנסות פירותיות מכל המקורות שהופקו או נצמחו בחו"ל לרבות הכנסות מעסק, משלח יד, משכורות וכן הכנסות פאסיביות מדמי שכירות, דיבידנד, ריבית ותמלוגים.
 • פטור ממס על הכנסה מרווח הון בגין מכירת נכס בחו"ל במשך עשר שנים.
  ככל שהנכס נמכר לאחר תקופה של עשר שנים ממועד החזרה לישראל, יבוצע חישוב מס לינארי כך שעל תקופה של עשר שנים יתקבל פטור מלא ועל התקופה שלאחריה יבוצע חיוב במס רווח הון באופן יחסי.
 • פטור ממס במשך עשר שנים על הכנסות מחו"ל של חברה זרה שהשליטה והניהול שלה היא בידי העולה חדש או התושב חוזר ותיק.
 • פטור מדיווח במשך עשר שנים על כל ההכנסות שמקורן מחו"ל.
 • פטור ממס על הכנסה מריבית מפיקדון מט"ח, במשך עשרים שנה לעולה חדש ובמשך חמש שנים לתושב חוזר ותיק, ואשר מקור הפיקדון נובע מכספים שהיו ליחיד בתקופה שהיה תושב חוץ.

 

הטבות המס- תושב חוזר

 • פטור ממס במשך חמש שנים, על הכנסות פאסיביות שמקורן בנכסים מחו"ל ושנרכשו בתקופת שהותו של היחיד בחו"ל לרבות קצבה, תמלוגים, דמי שכירות, ריבית, דיבידנד.
 • פטור ממס על הכנסה מרווח הון בגין מכירת נכס בחו"ל במשך עשר שנים, כאשר הנכס נרכש בתקופת שהותו של היחיד מחוץ לישראל.
  ככל שהנכס נמכר לאחר תקופה של עשר שנים, יבוצע חישוב מס לינארי כך שעל תקופה של עשר שנים יתקבל פטור מלא ועל התקופה שלאחריה יבוצע חיוב במס רווח הון באופן יחסי.

 

שנת הסתגלות

ההחלטה להעתיק מקום תושבות הינה החלטה מורכבת שבבסיסה שיקולים רבים.
בהחלטה זו נלקחות בחשבון, בין היתר, גם השלכות המס הנובעות מהעתקת תושבות אשר עלולות להוות חסם ומכשול בפני מקבלי ההחלטה כאמור או לשלב בה יסודות, אשר יאדירו את מורכבותה ויערערו את הביטחון בקבלתה.

המונח "שנת הסתגלות" המופיע סעיף 14(ב) לפקודת מס הכנסה, הינו מנגנון אשר אמור לנטרל את החשש הנובע מהשלכות המס האמורות, לגבי החלטתו של יחיד לעלות לישראל או לשוב אליה.
המנגנון מעניק אפשרות לעולה חדש או תושב חוזר ותיק להמשיך ולהיחשב תושב חוץ במשך שנה אחת בלבד וזאת על פי הודעתו תוך 90 ימים ממועד הגעתו לישראל ובטופס המיועד לכך.

 

סיכום

רשות המיסים בישראל מעניקה הטבות ופטורים משמעותיים, מהטבות מס על כלל ההכנסות מחו"ל ועד לפטור מדיווח, וזאת כדי לעודד עלייה של עולים חדשים ותושבים חוזרים למדינת ישראל, וכן לסייע בהשתלבות מהירה וחלקה במשק הישראלי.

לעולים חדשים ותושבים חוזרים יש הזדמנות ייחודית לתכנן את עתידם הפיננסי באופן שימקסם את היתרונות המוצעים להם על ידי החוק בישראל. הטבות המס הללו הן כלי חזק שיש להשתמש בו בחוכמה, תבונה והבנה של כלל ההשלכות המיסויות ותיכנון מראש בהתאם למטרות האישיות והכלכליות, בדרך לבניית עתיד פיננסי בטוח ומשגשג במדינת ישראל.
בנוסף לכך חיוני לשים לב שבעוד שהטבות המס הן בולטות וחשובות, הן אינן משקפות את כל התמונה ותכנון המס צריך להתבצע בהתחשבות בכלל ההיבטים הפיננסים.
מדובר בהליך רגיש ומורכב מול רשויות המס וחשוב מאוד להיעזר ביועצים מקצועיים בתחום המיסוי הבינלאומי על מנת לוודא את מעמדכם ולנצל באופן האופטימלי והנכון ביותר את הפוטנציאל הכלכלי.

במאמר זה סקרנו את ההיבטים המרכזיים של הטבות המס לעולים חדשים, תושבים חוזרים ותיקים ותושבים חוזרים, אך ההבנה המלאה של היתכנות ההטבות והשימוש בהן תלוי בכל אדם ואדם. מומלץ להמשיך ולעקוב אחרי שינויים פוטנציאליים בחוקים ובהנחיות ולהתייעץ עם מומחים במיסוי בינלאומי כדי להבטיח להישאר מעודכנים ולדעת לנצל את ההזדמנויות המטיבות שמדינת ישראל מציעה.

משרדנו מומחה במיסוי בינלאומי ומלווה בשנים האחרונות עולים חדשים ותושבים חוזרים לצורך מיצוי מלוא הטבות המס, מניעת כפלי מס ובניית תוכנית פעולה עתידית לאחר ההגעה לישראל.

לפרטים נוספים ולסיוע בנושא מוזמנים ליצור קשר

אלעד נעמן יועצים.

 

מאמרים באותו נושא

היבטי מיסוי בפורטוגל

יחסי ישראל- פורטוגל יחסי הגומלין הדיפלומטיים בין מדינת ישראל ורפובליקה הפורטוגלית החלו רשמית בשנת 1977. מאז, התפתחו קשרים עמוקים ומוסדות דיפלומטיים הוקמו בשתי המדינות: שגרירות

קרא עוד »

היבטי מיסוי בקפריסין

יחסי ישראל – קפריסין היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לקפריסין נקבעו באופן רשמי עם הכרזת העצמאות של קפריסין בשנת 1960. מאז כינון היחסים בין המדינות, הקונסוליה

קרא עוד »
דילוג לתוכן